מיסוי מטבעות דיגיטליים קריפטו

מבלי ששמנו לב, חלפו להם כמעט שני עשורים מאז שהוכרז על המטבע הדיגיטלי הראשון, הלא הוא הביטקוין. מה שאז הרים לא מעט גבות, הפך לאמצעי תשלום ואפיק השקעה בלתי מבוטל, כאשר השקעה במטבע בודד יכולה לשנות בתוך מספר שנים את מעמדו הפיננסי של אדם מן הקצה אל הקצה.

וכמו בכל השקעה, ובכל היבט בעל פן פיננסי, הרי שגם המטבעות הדיגיטליים לא חמקו מעיניהם הבוחנות של המחוקקים בכל רחבי העולם. כיאה למדינת ישראל אשר יודעת לגרור את רגליה, נושא המטבעות הדיגיטליים אמנם זכה להתייחסות, והוא מהווה אירוע מס לכל דבר ועניין, ועם זאת, הסוגייה לא זכתה לחקיקה מסודרת וברורה, דבר המותיר משקיעים רבים בחוסר וודאות ממשי באשר לכדאיות ההשקעה במטבע הדיגיטלי.

כיצד אירוע המס מתייחס למטבע הדיגיטלי?

המטבע הדיגיטלי מסווג בישראל למעשה כנכס ולא כמטבע. בהתאם לכך, על-פי החקיקה ויתרה מכך על-פי הפסיקה הקיימת בישראל, חבות המס באשר לאדם המחזיק במטבע זה ולאחר שהמיר אותו לכסף נזיל, עומדת על 25 אחוזים.

בהתאם לאירועי מס אחרים, גם כאן חשוב לקחת בחשבון את המועד בו נרכש המטבע הדיגיטלי. זאת כיוון שכאשר רכישתו של המטבע, קרי הנכס, נערכה לפני שנת 2012 אז החלה החקיקה, הרי המיסוי יהא שונה ומופחת, ואת הדבר יש לבחון בקפידה יחד עם רואה חשבון.

בשנת 2018 התקבעה ההחלטה המשמעותית יותר אשר קובעת באופן מובהק מטעם רשות המיסים, כי מטבעות דיגיטליים אינם מטבעות כי אם נכסים לכל דבר ועניין. על-כן, אדם המשקיע במטבע דיגיטלי, משמעות הדבר היא כי בחר להשקיע בנכס דוגמת נכס מקרקעין או בהקשר המדויק יותר עבור מטבעות דיגיטליים – ני"ע.

מתי מתקיים אירוע מס?

נהוג לשער כי אירוע המס יתקיים רק כאשר האדם שהשקיע במטבע הדיגיטלי יבחר לממש את השקעתו ולהמירה לכסף נזיל. בפועל, רשות המיסים קבעה כי אדם יהיה חייב במס גם כאשר יבחר להמיר את כספו הדיגיטלי למטבע דיגיטלי אחר (למשל קריפטו אל מול ביטקוין).

בהקשר זה, ההמלצה הגורפת של כל רואי החשבון ויועצי המס, היא לתעד באופן מובהק כל פעולה שנעשתה, אם נעשתה בתחום המטבעות הדיגיטליים. אם וכאשר ניכר כי התבצעה מכירה, או קנייה או המרה של מטבע דיגיטלי אחד לאחר, הרי שיש לתעד את הארנק הדיגיטלי בקפידה, ולדווח על כך לרשות המס.

תיעוד העסקאות והפעולות המתבצעות יחד עם המטבעות הדיגיטליים, מקבל משנה תוקף וחשיבות כל שכן כאשר החקיקה איננה מוסדרת במלואה. הדבר יכול להוביל לאי-סדרים ולביורוקרטיה סבוכה אל מול רשות המס, וכאשר הדבר מתועד באופן מלא, הרי שהוא מסיר עול רב מעל כתפיכם ומאפשר לכם להתנהל כשורה אל מול הרשויות הרלוונטיות.

לסיכום

לסיכומו של דבר, מימושו של המטבע הדיגיטלי מביא עמו היבטי מס שיש לקחתם בחשבון, כמו גם היבטים מורכבים הנובעים מהימנעותו של הבנקים מלקבל כספים שמקורם הוא דיגיטלי. 

לשם כך, הרי שמוטב לפנות אל המומחים שלנו, ואנו נבחן כיצד תוכלו או לערוך את ההשקעה הראשונית שלכם באופן בטוח ונכון, או לפנות לרואה חשבון / יועץ מס המחזיקים במומחיות בתחום המטבעות הדיגיטליים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *